tamam
Jiaxing Dexun Co.,Ltd. 86-573-82716900 wendyl@dexun-hardware.cn

Haberler

Teklif Alın
Ana sayfa - Haberler - Çin ve Brezilya arasındaki ticaret yerel para biriminde yapılabilir, bu iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı artıracaktır.

Çin ve Brezilya arasındaki ticaret yerel para biriminde yapılabilir, bu iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı artıracaktır.

April 3, 2023

Çin ve Brezilya arasındaki ticaret yerel para biriminde yapılabilir, bu iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı artıracaktır.

 

hakkında en son şirket haberleri Çin ve Brezilya arasındaki ticaret yerel para biriminde yapılabilir, bu iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı artıracaktır.

 

Brezilya Dışişleri Bakanlığı'nın 29 Mart'ta yerel saatle Brezilya Ticaret ve Yatırım Teşvik Ajansı'ndan yapılan açıklamaya dayanarak yaptığı duyuruda, Brezilya'nın Çin ile kendi para biriminde ikili ticaret işlemlerine izin vermek için bir anlaşmaya vardığı bildirildi.

Brezilya haber sitesi g1'in Pazartesi günü bildirdiğine göre, anlaşmaya göre Çin ve Brezilya, büyük ölçekli ticaret ve finansal işlemlerde ABD dolarını pas geçerek Çin yuanını doğrudan gerçekle değiştirebilecek.Anlaşma zorunlu değildir ve işlemlerde hala dolar kullanılabilir.Anlaşma aynı zamanda Çin Halk Bankası'nın Brezilya'da döviz ticareti yapmasına izin verilen bir kurumu "Brezilya'daki Offshore Takas Bankası" olarak seçmesine de izin veriyor.Brezilya merkez bankasının anlaşmayla ilgili sözlerini aktaran g1, "Bu, 25'ten fazla ülkede halihazırda devam etmekte olan bir Çin girişimidir." dedi.

Brezilya medyasına göre, Brezilya maliye bakanlığının uluslararası ilişkiler sekreteri Tatiana Rosito, merkez bankası ile Çin Halk Bankası'nın Ocak ayında bir ön anlaşmaya vardığını söyledi.Şubat ayında, Çin Halk Bankası resmi web sitesinde Brezilya'da RMB takas düzenlemeleri oluşturmak için Brezilya Merkez Bankası ile bir işbirliği muhtırası imzaladığını duyurdu.Rosito, "döviz kurunun daha fazla tahmin edilebilirliğinin" yatırımcılar ve işadamları için önemli olduğunu, döviz vergilerinin Brezilyalı işadamları için en büyük endişe kaynağı olduğunu ve yerel para biriminde ticaretin ikili alışverişleri artırmaya yardımcı olduğunu vurguladı.Brezilya ticaret ve yatırım Teşvik Ajansı yaptığı açıklamada, yerel para birimlerinde anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaretin maliyetini düşürürken ikili ticaretin daha fazla gelişmesini teşvik edeceğini ve yatırımı kolaylaştıracağını söyledi.

Çin Renmin Üniversitesi Ulusal Kalkınma ve Strateji Akademisi'nde araştırmacı ve Latin Amerika Çalışmaları Merkezi genel sekreteri Jin Xiaowen, Çarşamba günü Global Times'a Çin ile Brezilya arasındaki yerel para birimi anlaşmasının kaçınılmaz olarak yatırım maliyetlerini düşüreceğini söyledi. , iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımın genişlemesini teşvik edecek.Geçmişte, Brezilya'nın iç korumacı eğilimleri, yuan cinsinden doğrudan yerleşim, Çin'in Brezilya'daki yatırımını bir nevi memnuniyetle karşıladı.Ayrıca Brezilya, Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi ve bu anlaşmanın belli bir yayılma etkisi var.Diğer Latin Amerika ülkeleri, Çin ile RMB'nin Latin Amerika'daki etkisini artırmaya ve Çin ile Latin Amerika arasındaki ticaret ve yatırımı daha da geliştirmeye yardımcı olacak ilgili anlaşmaları imzalaması muhtemeldir.

Çin, 2009'dan beri Brezilya'nın en büyük ticaret ortağı olmuştur. Çin gümrük istatistiklerine göre, 2022'de ikili ticaret 171,49 milyar dolardı ve bunun Brezilya'nın Çin ile olan ticaret fazlası 29 milyar dolara ulaştı ve ülkenin toplam ticaret fazlasının neredeyse yarısını oluşturdu.Buna ek olarak Brezilya, Latin Amerika'da Çin yatırımı için önde gelen ülkedir.2007 ile 2020 arasında Çin, Brezilya'ya 70,3 milyar dolar yatırım yaptı.

Yongxing Securities'in başkan yardımcısı Xu Weihong, Global Times'a anlaşmanın ikili ticaretin ABD doları yerine yuan üzerinden fiyatlandırılmasına ve kote edilmesine izin verdiğini söyledi."Bu anlaşma sayesinde, renminbi'nin Brezilya bankacılık sistemindeki rolü önemli ölçüde artırılacak ve renminbi, merkez bankalarından ticari bankalara kadar başlıca uluslararası para birimlerinden biri haline gelecek. Bunun, renminbi'nin uluslararasılaşması üzerinde önemli bir etkisi var. "Bay Xu, işlem sürecinin hala dolar kullanabileceğini kaydetti."Ticaret için döviz kuru riskinden kaçınma araçları açısından, RMB ile ABD doları ve euro arasında hala önemli bir boşluk var."Ancak ikili ticaret için Xu, yerel para birimi uzlaştırma anlaşmasının ticaret hizmetlerinin maliyetini azaltacağına ve ticareti kolaylaştıracağına inanıyor.